2013. június 27., csütörtök

Váltórudazat felújítása

Az évek és a sok ezer kilométer még egy japán váltón is megmutatkozik, a váltórudazat perselyei megadják magukat.
Nálam még csak tervben van ezeknek a perselyeknek a cseréje, de már az anyagok beszerzése folyamatban van.
A regiswift.hu fórumozóinak ajánlása alapján az alábbi alkatrészeket kell 1 rudazat esetében ilyen darabszámban beszerezni:

19. alkatrész 28231-60B10 4 db (kb. 380-400 Ft/db)
22. alkatrész 09320-14018 2 db (kb. 350 Ft/db)
23. alkatrész 09306-12009 2 db (kb. 125 Ft/db)
29. alkatrész 09305-14006 1 db (kb. 300 Ft/db)


Az árak a Sumo Suzukis beszerzésre vonatkoznak.

A váltórudazat robbantott ábrája



19. alkatrész 28231-60B10


19. alkatrész 28231-60B10

19. alkatrész 28231-60B10

22. alkatrész 09320-14018

22. alkatrész 09320-14018

22. alkatrész 09320-14018

29. alkatrész 09305-14006

29. alkatrész 09305-14006

A 23-as alkatrész még beszerzés alatt


 A 23-as alkatrész még beszerzés alatt van, ha az is megvan akkor nekilátok a felújításnak. Természetesen az ott szerzett tapasztalatokat itt is leírom majd. Illetve ezen bejegyzésemet kibővítem majd.
Pénteken meg is érkezett a kis csomag a Sumo Suzukitól, benne többek között a bizonyos 23-as alkatrész.
 
23. alkatrész 09306-12009


23. alkatrész 09306-12009

23. alkatrész 09306-12009
 
A cseréhez az alábbi eszközökre van szükség:
- a fent felsorolt alkatrészek (perselyek)
- 12-es és 14-es villáskulcs
- szilikonzsír
- asztalos párhuzamoszorító
- egy nagyobb kombinált fogó
- 100-as és 500-as csiszolópapír
- féktisztító
- csavarlazító
- rámpa, vagy szerelőakna
- esetleg még egy gumikalapács jó ha kéznél van



Szombat reggel lecuccoltam a parkolóba, és hozzáláttam a művelethez, mivel előtte közlekedtem az autóval, így a katalizátor még forró volt. Épp ezért úgy döntöttem, hogy előbb a váltó kar perselyével kezdem a cserét. Visszagondolva ez több szempontból is jó ötletnek bizonyult... illetve mikor már belefogtam fülemben hallottam csengeni a következő mondatot: "Ami nem romlott el, ne javítsd meg!"




A fenti mondtad csak azért jutott eszembe, mert ezen persely cseréje sokkal nehezebben ment, mint azt először gondoltam. Hiszen elviekben csak annyiról van szó, hogy a 12-es és 14-es kulcs segítségével kilazítom azt a csapot ami a perselyekben van, azt kiveszem, kiveszem a régi perselyeket, beteszem az újakat, és visszarakom a csapot a helyére.... Na ez nekem nem ment egyszerűen.
Az anya még nem is volt nagyon rárohadva, de a csapot kiszedni sem volt egyszerű, aztán a régi perselyeket is elég nehezen tudtam kiszedni. Közben persze nem árt óvatosnak lenni, mert a katalizátor és a kipufogó még forró.
Kiszenvedtem a csapot és a régi perselyeket, ám ekkor az újak az Istennek se akartak a helyükre menni.... 
Ezért kell a csiszolóvászon, és a párhuzamszorító. A durvább majd a finomabb vászonnal alaposan tisztítsuk meg a persely helyét, és a csapot is. Nekem legalábbis mind a kettő rozsdás volt. Majd a perselyeket illesszük a helyükre, és a párhuzamszorítóval nyomjuk be őket.

 
Asztalos párhuzamszorító

 Mivel a váltókar ezen része a kipufogócső felett található, így elég nehéz hozzáférni. Ezért jó ha kéznél van egy párhuzamszorító. Ha bekerültek a perselyek, akkor a váltórudazatot is vissza lehet tenni a helyére, majd a finom csiszolópapírral megdolgozott csapot meg kell tisztítani, majd szilikonzsírral bekenni, és visszarakni a helyére. Itt szintén segítségünkre lehet a párhuzamszorító,mivel az új persely furata sokkal feszesebb, így nem megy olyan egyszerűen bele a csap. Ha minden visszakerült a helyére, akkor az anyát 20Nm nyomatékkal kell meghúzni.



Nekem az első persely cseréje majd egy óra szenvedés volt, közben már a "mi a fasznak nyúltam én ehhez hozzá" mondatok is elhagyták a számat...mivel előbb a perselyek, később a csap, az Istennek nem akart a helyére menni, és persze párhuzamszorító nem volt nálam. Ekkor hívtam fel az egyik cimborám, hogy szaladjon már el hozzám ezzel a szerszámmal... mert ugye kikötött váltókarral az én autóm nem nagyon ment sehová...

Szóval amíg ezzel szenvedtem addig a katalizátornak is volt ideje kihűlni... így hozzáfoghattam a maradék perselyek cseréjéhez. Persze ezt -miután 1 persely cseréjével is majd egy órát szívtam- alaposan átgondoltam. De ha már ott volt minden akkor azt gondoltam hajrá Marinéni... ezt már meg kell csinálni.

Furcsa módon... vagy talán az 1 óra alatt szerzett tapasztalattal a többi persely cseréje már ment gyorsan... igaz ezek jóval egyszerűbben hozzáférhetőek.
Ugyanezek a szerszámok kellenek hozzá, és ugyanilyen módszerrel kell ki és beszerelni a dolgokat.

Az egyetlen dolog ami kellemetlenül érintett, hogy a 22-es és 23-as alkatrészeket egymásba illesztve kell beszerelni. Azonban a Sumo Suzukinál frissen vásárolt perselyekben sokkal jobban lötyögött a csap, mint a régi 15 évesben. Így aztán nem sokat vaciláltam, megpucoltam alaposan a régit, bezsíroztam és már ment is vissza a helyére.

A 29-es alkatrészt végül nem cseréltem ki, mert nem láttam szükségesnek. Egyébként ezt a cserekor nem kell megzsírozni.

Már az első pár persely cseréje után (ami a váltókarban van) kipróbáltam a váltót.... nos az eredmény már akkor is meggyőző volt.

Konklúzió: Érdemes megcsinálni, mert ha nem is kapjuk azt az érzést amit egy null kilométeres japán váltó ad, de néhány ezer forinttal és néhány óra munkával sokat javíthatunk a kapcsolási érzeten. Most úgy tűnik mintha legalább másfélszer annyi anyag lenne a váltóban, és sokkal precízebbnek tűnik. Nyilván ettől még 15 év és több mint 180ezer kilométer van már a váltó háta mögött.


2013. június 16., vasárnap

Olajcsere

Zsenge kezdő koromban... na nem mintha most olyan nagy szaki lennék... még egy egyszerű olajcsere miatt is szerelőhöz vittem a járgányt. Aztán az ominózus szimmering csere alkalmával finoman szólva is megcsappant a bizalmam az autószerelőkben (nem akarok senkit sem megsérteni, nyilván vannak nagyon rendes, lelkiismeretes, jó autószerelők... de én nem érek rá keresgélni), így aztán amit csak tudok magam oldok meg, magam javítom meg, cserélem le, vagy ki. Nem mondom, hogy a pénz nem számít, de nem ez az elsődleges szempont. Ésszerű keretek között kifizetem amit kell, ha tudom, hogy az adott javítás szakszerűen lett elvégezve. Egyébként pedig szeretek bütykölni, javítani, szerelgetni. Jó érzéssel tölt el, ha valamit a saját két kezemmel javítok, vagy csinálok meg.

Egy szó mint száz, a tegnapi nap újabb olajcserét ejtettem meg. Szerencsére a Swiftnél minden szükséges alkatrész jól hozzáférhető helyen van. Nem muszáj aknára állni, bár nyilván aknából, vagy csápos emelőn sokkal kényelmesebb, mint a lakótelep parkolójában a földön fetrengve... De ez van, ebből kell gazdálkodni.

A szükséges eszközök:

- emelő (a gyári is megteszi éppen, de azért egy krokodil emelő biztonságosabb és kényelmesebb is)
- 17-es kulcs, vagy crowa
- olajszűrő fogó
- olajleeresztő kanna, vagy bármilyen más edény amibe a fáradt olajat le tudjuk ereszteni
- ponyva
- olaj
- olajszűrő
- levegőszűrő
- tölcsér
 
Először is a motorolajat melegen kell leengedni. Vagyis érdemes megjáratni a motort, legalább üzemmeleg legyen. Ezt követően keressünk egy vízszintes helyet a parkolóban, ahol senkit nem zavarunk... mert amíg nincs olaj a kocsiban kicsit nehéz vele odébb állni. A motort leállítjuk, kézifék be, majd sebességbe tesszük.
Ezután az autó jobb elejét megemeljük, majd a ponyvát alá terítjük, így az esetlegesen mellé csöpögő olaj nem szennyezi be az aszfaltot, így a lakótelep többi lakója sem pampoghat...
Ha ez megvan, akkor a 17-es kulccsal az olajleeresztő csavart meglazítjuk, ehhez vegyünk fel kesztyűt, és legyünk nagyon óvatosak, mert a motor és az olaj is forró!!! Ne csavarjuk ki teljesen a leeresztő csavart, csak ha már a kanna is alatta van.


2-3 ezer forint bármelyik nagy áruházban, de jó bármilyen más legalább 5 liter űrtartalmú edény is.
A csavart teljesen kitekerve már ömlik is a forró fáradt olaj a kannába. Felül az olajbetöltő sapkát vegyük le, és a nyílást egy tiszta ronggyal takarjuk le.
Várjuk meg amíg az olaj nagy része lecsöpög, majd az olajszűrő fogó segítségével az olajszűrőt is csavarjuk le. Innen is folyni fog némi olaj, erre készüljünk fel. Illetve a szűrőből is.

Több féle fogó létezik. Személy szerint nekem a szalagos vált be a legjobban. De mindenki másra esküszik.


Szalagos

Láncos

Karmos


Most egy kis pihenő következik, megvárjuk míg alaposan kicsöpögi magát a motor, ilyenkor vissza szoktam ereszteni a kerekére a kocsit, hogy teljesen vízszintesen álljon. Érdemes megpucolni, és szemrevételezni az olajleeresztő csavart. Általában nem szokott gond lenni vele, de ha nagyon csehül néz ki, akkor érdemes kicserélni. Valamint ezalatt kicserélhetjük a levegőszűrőt. A szűrő ház közepén van egy szárnyas anya, illetve körben vannak csattok. Az anyát letekerjük, a csattokat kioldjuk, és leemeljük a szűrőház fedelét. Régi szűrő ki, új be, tető vissza, csattok, anya a helyére és már kész is.

Sajnos többször tapasztaltam, hogy az 5-800 forintos szűrők nem illeszkednek pontosan a helyükre, ezáltal falsot szív, és szennyeződés kerülhet a motorba. Ár/érték arányát tekintve nekem a Japanparts szűrő jött be a legjobban, kb 1500 Ft és pontosan illeszkedik a helyére. De jók még a Nipparts, és a Mann szűrők is.

Ha kicsöpögött az utolsó csepp olaj is, akkor újra megemelhetjük az autót, hogy jobban hozzáférjünk, majd megtöröljük egy ronggyal a leeresztő csavar helyét, majd visszacsavarjuk. Ha van kéznél nyomatékkulcs, akkor 30-40Nm nyomatékkel kell meghúzni. Ha nincs, akkor egy átlag 17-es kulccsal amennyire bírjuk... nem kell vöröslő fejjel erőlködve meghúzni.
Ezt követően fogjuk az új olajszűrőt és a friss olajjal feltöltjük, majd az olajszűrőn lévő gumi tömítést egy kis olajjal körbekenjük. Az olajszűrő helyét is meg kell tisztítani egy tiszta ronggyal, majd az olajjal feltöltött szűrőt visszatekerjük a helyére. Először csak kézzel tekerjük fel ameddig bírjuk, majd innen a fogóval még 3/4 fordulatot tekerjünk rajta.
Még egy utolsó ellenőrzés, a leeresztő csavar a helyén, az új szűrő a helyén... mehet bele a friss olaj.


Olaj és szűrő szett
Az olajból a gyári könyv szerint 3,6 liter kell, 10w40-es vagy akár 5w40-es. Erről több vita volt már az RSK fórumon, hogy milyen viszkózitású olaj kell a swiftbe. Én most télen kipróbáltam a Total Classic 5w40-es olajat, és a 180ezret futott motor nem nagyon csipegette. 5000 km után kb fél decit kellett utántöltenem. Ettől függetlenül nyárra, most a képen látható 10w40-es Eneost kapta meg.


Kb. 3 litert minden gondolkodás nélkül bele lehet önteni, ezután már csak óvatosan, a nivót figyelve adagoljuk az olajat. Én mindig a maximum jelölésig szoktam tölteni.

Ha ezzel is megvagyunk akkor az olajbetöltő sapka mehet vissza a helyére, még vessünk egy pillantást a szűrőre és a leeresztő csavarra, nem ereszt-e esetleg valahol. Ha igen akkor húzzunk rajta, ha nem akkor indítsuk be a motort. Nem kell megijedni, ilyenkor az első indításnál kicsit tovább ég az olajnyomás hiányát jelző lámpa, de pár másodperc után ennek el kell aludnia.
Járassuk kb. 4-5 percig, majd újra bizonyosodjunk meg róla, hogy sehol nem ereszt az olaj.
Állítsuk le a motort, várjuk 5-10 percet és ellenőrizzük az olajszintet, ha szükséges töltsük fel a max. jelzésig.

Gyakorlatilag készen is van az olajcsere. Nem is nehéz, spóroltunk 3-5 ezer forintot, és 100%-ig biztosak lehetünk benne, hogy le van cserélve az olaj és, hogy az az olaj van benne amit kifizettünk. Számomra ez a két utolsó dolog a legfontosabb.

Az olajakról sokan, sok helyen sokfélét mondtak már... én személy szerint eddig a Mobil Super 2000 10w40-es olaját használtam, és nem volt vele gondom. Tél előtt vettem akciósan ezt az 5w40-es Total Classic olajat, télre jobb ha a hideg oldal vékonyabb egy kicsit. De a 10w40-el sem volt korábban semmi gond. Csak kíváncsi voltam mit tud az 5w40, főleg ennyiért.
Aztán olvastam erről az Eneosról is, elvileg ez full szintetikus 10w40, így most ezt tettem bele. De utána visszatérek a jó öreg Mobilhoz.
Egyébként alapból 10ezrenként szoktam cserélni az olajat, de a mostani csere 5000-nél volt, mert most kizárólag csak városban használtam az autót és szinte csak rövid utakra.

Olajszűrő: Ebben sem érdemes spórolni, én itt is a Japanparts, Nipparts, Mann sorrendet tartom.

A fáradt olajat pedig a benzinkutak némelyikén ingyen átveszik. Kecskeméten a Szőlőfürt melletti MOL kúton biztosan átveszik, én is ott szoktam leadni.

2013. június 11., kedd