2014. június 26., csütörtök

Külső visszapillantó tükör II.

Ahogy arról már korábban írtam, két féle külső visszapillantóval szerelték a Swifteket. A 96 előttieket Murakami, a 96 utániakat Arto gyártmányúakkal. Nekem végre sikerült beszerezni a hiányzó jobbos tükröt. És ha már úgyis festegettem ezt-azt, akkor ezeket is színre fújtam. A szétszerelésről az előző fejezetben már írtam, leszámítva a tartókonzolról való leszerelést. Na ez nem volt egy leányálom.


Egy 3 helyen bevágott csőre van ráhúzva egy rugó, amit egy gyűrű feszít a helyére. Elvileg úgy kellene valahogy leszedni, hogy a csövet össze kell húzni valami célszerszámmal, így a gyűrű felülről levehető, így a rugó is levehető. A gyakorlatban több dologgal próbáltam összehúzni a cső gyűrű felőli végét. Dróttal, kábelkötegelővel, AWA bilinccsel. De nem sikerült. Végül egy csavarhúzóval, és némi nyers erővel tudtam lepattintani a helyéről a gyűrűt. Sajnos ilyenkor igen könnyen el lehet törni a csövet. De ha már lent van, akkor már szét lehet kapni darabokra a tükröt.
Ezt követően a szokásos módon 400-as polírpapírral felcsiszoltam, lemostam, lezsírtalanítottam, és 2 rétegben lefújtam Z1Y színre.

Természetesen a tükör mozgató motort alaposan lemaszkoltam a festés előtt. Nem tudom, hogy ki lehet-e szerelni, de így lényegesen kényelmesebb volt.





Na de ne szaladjunk ennyire előre. Előbb még meg kellett oldanom a tükörfűtést. Először gondoltam fogjuk meg a dolgot a könnyebbik feléről. Vettem utángyártott fűthető Arto tükörlapot. A Cromaxnál 5800 Ft volt a jobbos és a balos. (furcsa módon nem ugyanannyi az ára a jobbosnak és a balosnak. A jobbos, majd egy ezressel drágább volt)






Azt gondoltam ezzel egyszerűen megoldom. De arra nem számítottam, hogy ennyire silány minőségű darabokat fogok ki. Egyrészt a műanyag körmök amik a tükör mozgató mechanikába akadnak be, messze nem voltak olyan minőségűek, mint az eredetinél, ennek köszönhetően amikor bepattintottam a helyére, akkor olyan könnyen ki is lehetett szedni, hogy én komolyan tartottam attól, hogy egyszer menet közben egyszerűen elhagyom. De ez még a kisebb gond lett volna, mivel a másik tükörlapra a műanyag elem olyan csálén volt felragasztva, hogy nem lehetett bepattintani a helyére, mivel a tükörlap felütközött a házon.
A legnagyobb hibát igazából ekkor követtem el... ugyanis megpróbáltam leszedni a műanyagot a tükörlapról. Sikerült is... de a fűtőfóliát ahogy kell elszakítottam. Így utólag már okos vagyok. Egyszerűen csak vissza kellett volna vinni a boltba, hogy kenjék a hajukra, és adják vissza a pénzt. De ezt sajnos elbuktam.

Így aztán gondoltam megpróbálom úgy megcsinálni, mint ahogy a Murakami tükröknél. Vagyis veszek külön fűtőfóliát és azt ragasztom fel a gyári tükörlapra.




Csakhogy ehhez előbb le kellene szedni valahogy a gyári tükörlapról a műanyag elemet. Nyilván ésszel, hogy a tükörlap se törjön el, és a műanyag sem.

Ezt úgy oldottam meg, hogy hajszárítóval felmelegítettem a műanyag elemet a tükörlappal együtt, így a kétoldalas ragasztó amivel fel volt ragasztva, már könnyebben elengedte a műanyagot. Mielőtt még levettem volna a rögzítő elemet, alkoholos filccel körberajzoltam, hogy tudjam milyen pozícióba kell visszaragasztani. Mert az utángyártottnak is pont ez volt a baja... legalábbis az egyik.


Amint ezzel is megvoltam, megtisztítottam a tükörlapot, illetve a műanyag rögzítő elemet, majd kifundáltam, hogy hová is kellene ragasztani a fóliát, hogy annak a vezetékei ne legyen útban.





Ezt követően a műanyag rögzítőelemen kivágtam a vezetékek helyét, majd visszaragasztottam a műanyagot a tükörlapra.


Ekkor már semmi más dolgom nem volt, mint összeszerelni a tükröt. A tükörlap úgy pattant be a helyére, ahogy kell. Ég és föld a különbség a gyári és az utángyártott között. Az egyetlen nehezebb rész a tartókonzolra való felszerelés volt. A rugót egy dróttal összehúztam, majd így raktam vissza a helyére a tükör házát, és a rugót. Ezután a gyűrűt hosszabb szenvedés árán sikerült csak visszaimádkozni a helyére.
Innentől már csak a hátlapot kellett visszapattintani, és már fel is szerelhettem az autóra.

Így végre helyreállt a rend. Az autón újra olyan gyártmányú tükrök vannak mindkét oldalon amivel a gyárból kigurult. Természetesen annyi extrával, hogy ebben már tükörfűtés is van. :)

2014. június 24., kedd

Keresek bal első Z1Y színkódú (sötétkék) sárvédő elemet

Keresek bal első Z1Y színkódú (sötétkék) sárvédő elemet! Ha valakinek van eladó és nincs szétrohadva, behorpadva akkor vevő lennék rá. Kizárólag csak ebben a színben érdekel!

2014. június 23., hétfő

Elektromos csomagtérnyitás 2.

Az egyik korábbi bejegyzésemben már írtam arról, hogyan csináltam meg az elektromosan nyitható csomagtérajtót.
Most annyival egészítettem ezt ki, hogy belülről is gombnyomással nyitható a csomagtér fedél. Ehhez nem kellett mást tennem, mint egy nyomógombon keresztül testet adni a relének, ami a motort vezérli.

Szükség volt némi vezetékre és egy nyomógombra. A vezeték nem gond. De honnan, milyen nyomógombot, de legfőképp hová legyen az a nyomógomb elhelyezve?
Ekkor jutott eszembe, hogy anno a szent kvarcóra upgradelésekor a középső nyomógomb üres maradt, ez most tökéletes lesz erre a célra. 



Sokáig gondolkodtam, hogy rákössem-e, mert mi van ha véletlen megnyomom, stb. Egyrészt eddig sem nyomkodtam véletlenül azokat a gombokat, másrészt ha megnyomom sem fog semmi történni, csak kinyílik a csomagtér, de attól még a fedél nem nyílik fel. Maximum félre kell állnom és le kell zárnom. Na puff.... De viszont cserébe, nem kell matatnom, könnyen elérem ha kell, jól látható helyen van, mégsincs nagyon szem előtt.

Ehhez más nem kellett, csak a relé - lábára ráforrasztottam egy vezetéket, amivel összekötöttem a gomb egyik pólusával. Majd a másik pólusra szintén forrasztottam egy vezetéket, a vezeték másik végére pedig egy sajtolható 6mm átmérőjű szemes sarut tettem. Ezt pedig az A oszlop tövében lévő testelési pontra kötöttem rá. Így a gomb megnyomásával testet kap a relé (aminek a másik pólusa természetesen egy biztosítékon keresztül fix +12-t kap). Így a relé behúz, és működteti a motort, ami oldja a csomagtérzárat. Természetesen a gombot elég csak egy pillanatra megnyomni, illetve nem érdemes másodpercekig tenyerelni rajta, nehogy leégjen a motor. Lehetne valami impulzus áramkört építeni, de az egész nem ér annyit. Egy motor 800 Ft, még ha valami szerencsétlenség folytán le is égetném akkor sem kerül sokba a cseréje. Tény, hogy ha impulzussal vezérelném (hasonlóan a riasztóhoz), akkor az sokkal elegánsabb megoldás lenne.
 

2014. június 9., hétfő

Egy dolog ami egy ideje már az agyamra ment

Ez nem más mint, hogy az átkozott szőnyeget rendszeresen begyűröm a pedálok alá. Ennek most egy egyszerű tépőzárral vetettem véget.

Vettem 1 méter 5 cm széles tépőzárat, és a horgos felét Palmatex ragasztóval felragasztottam a szőnyeg hátoldalára, így az már többet nem csúszkál sehová.


Központi zár motor, belső és külső kilincs cseréje

Körülbelül 2 hete észleltem először, hogy annak ellenére, hogy beriasztottam az autót, mégsem zárta le az ajtókat. Mindig meg szoktam bizonyosodni róla, hogy be van-e zárva, most viszont majdnem hanyatt estem, mert nem számítottam rá, hogy az ajtó nyitva maradt. Kulccsal, illetve belülről a kilinccsel kinyílt és bezáródott, sőt a távirányítóval is ki tudtam nyitni, de bezáródni nem volt hajlandó. Mivel már késő délután volt, nem nagyon volt kedvem hozzálátni a szerelgetéséhez. 
Aztán másnap reggel, láss csodát újra rendesen működött. Néhány nap elteltével megint elkezdte. Reggel működött, délután már nem, aztán este mikor megint enyhült az idő, akkor újra helyreállt.
Az ajtóba menő vezetékköteget nem régen cseréltem, így kizárt, hogy a vezeték tört volna el (általában ez az egyik leggyakoribb oka, annak ha nem működik a központi). Sok minden nem lehet, így aztán csak a központi zár motorjára tippeltem. A helyi bontóba nem szívesen járok, így inkább a neten néztem szét. A vaterán találtam is bontott központi zár motort. 1000 Ft volt, meg persze a postaktg. 







A motor csatlakozója







Néhány nap múlva meg is érkezett. Most már csak a lustaságomat kellett legyőznöm. Annál is inkább, mert a belső kilincset is sikerült eltörnöm néhány hete, így két legyet ütök egy csapásra. Ha már úgyis leveszem a kárpitot, akkor kicserélem az egyiket is és a másikat is.





A kárpit leszereléséhez először is le kell pattintani a háromszög alakú műanyag takaróelemet ami a visszapillantó tükör csavarjait takarja. Aztán a belső kilincs körül található műanyag burkolatot kell lepattintani. Ehhez kell egy kisebb lapos csavarhúzó. A burkolatot négy műanyag fül rögzíti a kilincshez, ezeket kell óvatosan kipattintani a helyükről.








Ha ezzel megvagyunk akkor a kapaszkodót kell leszerelni, ezt típustól függően 2 vagy 3 csavar rögzíti. Nekem csak két elektromos ablakom van, így ezután már le lehet pattintani a kárpitot a helyéről. Alulról felfelé haladva óvatosan magunk felé húzva le kell pattintani a kárpitot. Ahhoz, hogy le tudjuk emelni, az ablakot le kell engedni teljesen, majd a kárpit alját magunk felé húzva, felfelé kell leemelni az ajtóról.
A manuális ablakemelős modelleknél a tekerő kart egy kis omega rugó rögzíti a tengelyre. Ezt legegyszerűbben egy textil szalaggal lehet eltávolítani.



A négy elektromos ablakemelős modelleknél pedig az ajtóbehúzó mélyedésben van egy csavar, azt kell kivenni, illetve az ablakemelő kapcsolókat tartalmazó egységet kell felfelé emelve óvatosan kipattintani.


Már nem gyári a fólia :) 
Ha lekerült a kárpit, akkor az ajtón lévő fólia borítást kell lefejteni az ajtóról. Esetünkben elég csak a bal oldalról. Ha nem akar majd visszaragadni a helyére, akkor kétoldalas ragasztószalaggal lehet a fóliát visszaragasztani.

A belső kilincs cseréjéhez a kilincs alatt található egyetlen csavart kell kivenni, majd a kilincset jobb oldalra lecsúsztatni a fém tartó konzolról. Ezután a rudakat kell kiakasztani. Ehhez a fehér műanyag elemet kell elfordítani, ezután a rudazat már kiakasztható a kilincsből. Kicsit rodolfózni kell vele, de megoldható.








Ha a rudazat ki van akasztva, akkor fogjuk az új kilincset, és próbáljuk fel a helyére. Sajnos az utángyártott alkatrészek nem mindig illeszkednek pontosan, így előfordulhat, hogy itt, ott faragni, reszelni kell belőle. Ha rendesen illeszkedik a helyére, akkor be kell akasztani a rudazatot, és visszapattintani a kis műanyag elemeket. Ezután vissza kell húzni a konzolra, majd a csavarral rögzíteni. Ezzel ez a rész kész is van.

Most jön a motor csere. Sokkal egyszerűbb, mint gondoltam. Először is az ablakot fel kell húzni, majd az ablakemelő sínt tartó két csavart kicsavarni. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a motort sem tudjuk majd kiszerelni. Ezután a motorhoz tartozó rudazatokat kell kiakasztani. Ebből összesen 4 db van. Kettő a külső, kettő a belső kilincshez csatlakozik. A külső kilincshez tartozó rudazatot a kilincsből, a belsőhöz tartozót a motorból kell kiakasztani. Ezek ugyanolyan elven működnek, mint a fent leírtak a belső kilincs esetében.




Mielőtt azonban kiszerelnénk a motort, célszerű a bontott motor megfelelő működéséről megbizonyosodni. Így spórolva meg a felesleges munkát. Ehhez más nem kell tennünk, mint a régi motor csatlakozóit kihúzni, és csatlakoztatni az újat. Ha ezzel megvagyunk akkor csak ki kell próbálni, hogy nyit-e, zár-e rendesen.


A belső kilincshez tartozó rudazat 
A külső kilincshez tartozó rudazat 1.

A külső kilincshez tartozó rudazat 2.


A zöld és a fehér műanyag elemek a belső kilincshez menő rudazatokat rögzítik. A sárga és a piros elemek a külső kilincsnél rögzítik a rudazatot a kilincshez. Ezeket is egyszerűen le kell fordítani a helyükről, ekkor lehet a rudat kiakasztani.
Ha kiakasztottuk a rudakat, akkor már csak a motort rögzítő három csavart kell eltávolítani, és már ki is forgathatjuk a motort a helyéről. Ezután még a csatlakozókat kell kiakasztani a tartókonzolból, és a motort ki is szereltük az ajtóból.




Amint ezzel is megvagyunk, tegyük egymás mellé a régi és a bontott új motort, és a kilincshez futó vastag rudazat végén levő kis diót tekerjük abba a pozícióba a bontott motoron mint a régin.
Ha ez is megvan, akkor rakjuk be a bontott motort, csavarozzuk be a helyére, kössük vissza a rudazatokat, kössük be az elektromos csatlakozókat, csavarjuk vissza a helyére az ablaksínt tartó két csavart, és készen is vagyunk. Mielőtt a kárpitot visszaszerelnénk bizonyosodjunk meg róla, hogy az összes csavart meghúztuk, illetve, hogy a rudazatokat rögzítő kis műanyag elemeket visszapattintottuk-e a helyükre. Ezt követően már csak ki kell próbálni, hogy minden működik-e, és mehet vissza a kárpit a helyére.

Nekem ugyan nem kellett most a külső kilincset cserélnem, de ha már ennyire szétkaptam az ajtót, akkor erről is írok pár mondatot.
A külső kilincs cseréjéhez csak a két rudazatot kell kiakasztani (piros és sárga), majd a kilincset tartó két csavart kell kicsavarni, és a külső kilincs már kint is van.


2014. június 8., vasárnap

Tolatókamera és kijelző beszerelése

Egy újabb régóta húzódó projektemet sikerült végre befejeznem. Még kb. 3 éve szereztem be egy tolatókamerát, illetve egy kis lcd kijelzőt. A legnagyobb gondot a kijelző elhelyezése okozza. Egyrészt olyan helyen kell lennie, ami tolatáskor is jól látható, nem kell különösebben elfordítani hozzá a tekintetemet, másrészt ne legyen feltűnő helyen. Akkor még az volt a terv, hogy a napellenzőbe faragom be, és tolatáskor lehajtom a napellenzőt, így válik a monitor láthatóvá. Aztán ez a terv valahogy elsikkadt.
Aztán néhány hete nézelődtem az ebay-en, és akkor találtam most már egészen elfogadható áron olyan monitorokat, amik a belső visszapillantó tükörbe vannak beépítve. Meg is rendeltem egyet, kb. 4500 forintba került. 3 csatlakozója van. Az egyik a táp. A másik kettő pedig két darab videó bemenet.





Ez egyrészt olyan helyen van, ahová egyébként is odafordítom a tekintetemet ha tolatok, másrészt annyira nincs szem előtt sem.
Kamerákból is kismillió félét lehet találni 2-3 ezer forinttól. Vannak az egyszerű ún. befúrósak, illetve az egyéb módon felcsavarozhatóak. Valamint vannak a rendszámtáblatartóba integráltak. A legdiszkrétebb a befúrós, de nekem sajnos útban lenne a vonóhorog. Így aztán az alábbi modell mellett döntöttem.




Semmi extra, egy kis színes kamera infra ledekkel. Van egy videó kimenete, illetve egy táp bemenet.

Első körben még az autón kívül kipróbáltam, hogy hogyan is működik.


A kijelző amint videó jelet kap, automatikusan bekapcsol. Miután megbizonyosodtam róla, hogy mind a kijelző, mind a kamera megfelelően működik a parkoló felé vettem az irányt. Ahol is ideiglenesen felszereltem a kamerát és a kijelzőt is, majd a kábeleket ott vezettem el ahol majdan lesznek, vagyis a bal oldali küszöbnél. Ezt csak azért tettem meg, hogy nem-e szed össze valami zajt a videó, vagy a táp kábeleken keresztül, ami esetleg használhatatlanná tenné a kamerát. Szerencsére nem volt ilyen probléma. Így aztán eljött az idő a végleges beszerelésre.
A kijelzőnek a szivargyújtótól vittem tápot, természetesen egy külön biztosítékon keresztül. A vezetéket a műszerfal alatt vezettem el, majd az A oszlop műanyag burkolata alatt, illetve a tetőkárpit alatt vezettem el, egészen a tükörig. A videó jel kábelét szintén itt vezettem el annyi különbséggel, hogy az A oszlop tövétől már a küszöbnél vezettem tovább hátra egészen a csomagtartóig.

A neheze innen jött. Mivel a befúrható kamerának a vonóhorog útban lett volna, így a felcsavarozható kamera mellett döntöttem, amit viszont csak a csomagtér ajtóra tudtam felszerelni. Itt jött a bökkenő... hol vigyem be a vezetéket? Az ajtót nem akartam szétfurkálni, így aztán arra a következtetésre jutottam, hogy a rendszámtábla világítás lámpájánál kell valahogy bevinnem a vezetéket. Lekaptam a kis lámpát, és ekkor láttam, hogy a búra mellet van annyi hely, hogy a vezetéket bevezessem.


Ehhez aztán készítettem 3 mm vastag alu lemezből egy kis távtartón, amin kivágtam a vezeték helyét.



Az alu lemezre aztán ragasztottam egy réteg szigetelőanyagot, így aztán újra vízhatlan módon vissza lehetett szerelni a lámpával együtt.
A kamerát pedig két csavarral, illetve egy kis tartókonzollal szereltem fel.



A kamerának tápot a tolató lámpáról vittem, természetesen itt is egy biztosítékon keresztül. A videó jel kábelt pedig hozzá bandázsoltam a gyári kábelköteghez ami a csomagtér fedélhez megy. Kíváncsi leszek, hogy a kábel meddig fogja bírni a napi 5-6 csomagtérfedél nyitást. Ha el is törik akkor majd a mozgó szakaszt kicserélem, illetve csatlakozóval látom el, hogy a későbbiekben egyszerűbb legyen a csere.