2013. november 25., hétfő

Egy kis ajánló - Eric the car guy

Nem akarom, hogy nagyképűségnek tűnjön, mert a címben nevezett Ericnek sokkal több követője van, mint nekem valaha is lesz, de azért ajánlom mindenki figyelmébe az EricTheCarGuy oldalt. Illetve az ETCG Youtube csatornát. Nagyon szemléletesen, és részletesen mutatja be az autószerelés egyes fogásait, folyamatait. Nem árt az angol tudás, de még anélkül is sok hasznos infót láthat az ember.




2013. november 24., vasárnap

Féltengelycsukló gumiharang cseréje - "A sötét oldal"

A legutóbbi bejegyzésemben a bal oldali féltengely gumiharangjainak a cseréjéről írtam, de a jobb oldaliak is cserére érettek voltak már csak akkor arra nem volt hely s idő. De a külső harang állapotából látszott, hogy a jobb oldali cserét sem lehet már sokáig elodázni. Szombat reggel megsasoltam hát az időjárás előrejelzést, és mivel nem jósoltak esőt, így levonszoltam magam a parkolóba, hogy a héten tanultakat újra, de már egyedül újra véghezvigyem.

A bal oldalhoz képest itt csak annyi a különbség, hogy itt a féltengely nem a váltóba, illetve a differenciálműbe csatlakozik, hanem egy segédtengelye keresztül van meghajtva. Nekem ezzel a tengellyel semmi gondom, dolgom. Itt is csak annyit tettem, hogy a belső csukló harangját leszedtem, és kihúztam a csillagot. Hogy ide eljussak ugyanazt kell megcsinálni, mint a másik oldalon. Vagyis a hajtótengely anyáját kell levenni, aztán a kereket, majd kikötni a nyomtávrúd gömbfejét, és lekötni a talpas gömbfejet a gólyalábról.

 Mivel most a parkolóban csináltam, és a körülmények koránt sem voltak annyira "sterilek" így a kiszerelt féltengely felvittem a lakásba, hogy ott tisztítsam meg és tegyem fel rá az új harangokat.



A külső harang az Maruichi márkájú (japán gumiharang, a Meteorban ezt ajánlották. Állítólag a saját céges Swiftjeiken is ezeket használják, és ezek váltak be a leginkább). Sajnos a belső harang már csak Gomet márkájú volt. Anyagát tekintve a Maruichi számomra sokkal meggyőzőbbnek tűnt, de majd kiderül, hogy melyik meddig bírja. A belső harang amúgy sincs akkora igénybevételnek kitéve, a külső az ami sokkal többet van "nyúzva".

Szóval a régi harangok leszedéséhez le kell szedni a belső csukló csillagját. Itt kell még elmondanom, hogy a csillagot tartó zégergyűrűt nagyon óvatosan kell leszedni. Mivel nekem úgy kipattant a helyéről, hogy azt hittem sosem fogom megtalálni. Az ilyen műveletek idejére érdemes egy átlátszó zacskót húzni az alkatrészre, és abban szerelni, mert így ha el is pattan akkor sem jut ki a zacsiból. Tudom kicsit idétlennek hathat... de sokkal jobb mint egy fontos alkatrészt keresgélni fél napon keresztül.

A féltengely az új harangokkal

A zéger és az új gumiharang a helyén
Minden flottul ment, szinte már túl könnyen. Ilyenkor szokott beütni a szar. Általában mindig ez van. Vagy az elején szív az ember, és aztán minden megy könnyedén, vagy minden megy szépen simán, aztán üt be valami szörnyűség. Nos velem az utóbbi történt. Helyére raktam a tengelyt, rögzítettem a gumiharangot, visszakötöttem a kerékagyba, visszaraktam a nyomtávrúd gömbfejét, visszaraktam a sasszeget is (2,5x30-as sasszeg kell bele). 

2,5x30-as sasszeg


Egyedül sikerült visszatennem a talpas gömbfej csonkját is a csonkállványba (ilyenkor érdemes megnézni a talpast, nincs egy kotyogása. Ha kotyog, akkor hamarosan cserés lesz). Eddig minden simán ment. Innentől jött a fekete leves. A talpas csonkját rögzítő csavart visszaraktam a helyére, elkezdtem meghúzni a csavart, majd elővettem a nyomatékkulcsot, és 70 Nm-re állítva meg akartam húzni... és ekkor elszakadt a menet. Gyanús volt, hogy csak tekerem, tekerem, és mindig ugyanolyan erővel, és a nyomatékkulcs sem akar kattanni. Na ekkor lett gyanús a dolog. Szerencsémre még sikerült letekerni az anyát. A menet ahogy kell megszakadt. És persze szombat délután hol az anyámban találok ilyen csavart.


Felhívtam a helyi bontót, nem mondta biztosra, hogy van, de menjek el, vigyem a mintát, és talán találunk. Kb 5 nagy láda csavart borítottunk ki a földre, és kezdtem a keresést. Szerencsém volt, találtam, 3-at is, ebből 1 tökéletes állapotút. Egyébként ez egy M10x1,25-ös menetű csavar, ami 50 mm hosszú és 20 mm hosszan van rajta menet.

Végül mind a két oldalon ki lett cserélve a külső és a belső harang is, így most remélem néhány évig nem lesz rá gondom, de legalábbis ennek a télnek nyugodt szívvel vágok neki.

2013. november 22., péntek

Féltengelycsukló gumiharang cseréje


Kedden még rendben volt, de szombaton már ki volt szakadva a bal külső féltengelycsukló gumiharangja. Hogy pontosan mennyit jártam vele így azt nem tudni. De aránylag kevés zsírt csapott még ki, így valószínűleg 1-2 napja lehetett csak így. Már két éve is észrevettem, hogy a gumiharang itt-ott meg van repedve, de csak halogattam a cseréjét, tartottam tőle. Most aztán nem volt mese ki kellett cserélni. Felhívtam hát a szervizt ahol a lengőkart cseréltettem a legutóbb, hogy mégis mibe kerül egy ilyen művelet. Az alkatrészek árán mégcsak nem is rökönyödtem meg... hiszen egy normálisabb minőségű gumiharang 2-3-4 ezer forint... ámde a munkadíj. 14 ezer lett volna kb a gumiharang, ehhez jött volna még hozzá, hogyha cserélni kell a difinél a kihajtó tengelyek szimeringjeit, illetve a kifolyó váltóolaj pótlására egy flakon hajtóműolaj adódott volna még hozzá ehhez a 14 ezerhez. (Természetesen a 14 ezer forintos ár nem 1, hanem 4 db gumiharangra vonatkozik, vagyis jobb, bal, belső és külső). Azonban a  munkadíj oldalanként lett volna kb. 8 ezer forint. Vagyis alsó hangon is 30 ezer lett volna ez a mutatvány. Alapvetően nem vagyok fukar, főleg nem ha az autóról van szó. De ez most abszolút nem volt betervezve, és nem igen van már +30 rongyom ebben a hónapban. Az alkatrészek árát még csak-csak kipréselem valahogy, de a munkadíjjal együtt már meghaladja ez e havi fájdalomküszöbömet.

Mit van mit tenni... magad uram ha szolgád nincsen. Előkaptam hát a nagy szervizkönyvet, és felütöttem a Mellső meghajtótengelyek c. fejezetnél. Illetve elkezdtem a neten is kutakodni, hogy mégis mi fán terem a gumiharang, illetve a féltengelycsukló cseréje. Mi tagadás be voltam szarva, hogy ez meg fogja haladni az én tudásomat. Szerencsére Eric the car guy youtube-os videói között találtam egy nagyon pöpec "leírást" mit és hogyan kell. Ennek, a szervizkönyvnek és a cimborámnak (aki a saját járgányán csinált már ilyet) a segítségével fogtam/tunk aztán bele a műtétbe.




Hogy más ne essen bele abba a hibába amibe én is, előbb meg kell bizonyosodni róla, hogy milyen kialakítású a belső, vagyis a difi oldali csukló. Mert hogy ebből minimum két féle van, legalábbis a 96 utáni swifteknél biztos. Van a sima kör alakú (természetesen az enyém nem ilyen), és van amiben 3 íves bemélyedés van. A két csuklótípushoz két különböző gumiharang tartozik. Nekem emiatt 1 napot késett a dolog, mert menet közben vettük csak észre, hogy a boltban kapott harang nem kompatibilis az én autómmal. 


Ilyen a 3 bemélyedéssel ellátott csuklóhoz tartozó gumiharang
Szóval amikre szükség volt:
- külső és belső gumiharangok
- kis és nagy méretű bilincs (amennyiben nem a lenti képen látható típust adják a haranghoz. A sima fémszalagossal sokkal nehezebben boldogultam megfelelő célszerszám nélkül)
- grafitos zsír (ha nem adnak a haranghoz)
- crowa készlet (kell egy 30as dugó is)
- emelő
- bak, vagy valami fatuskó, amire stabilan fel tudod támasztani az autót.
- nagy kalapács, sima, és gumi
- harapófogó
- kombináltfogó
- zégergyűrű fogó
- csavarlazító
- 2,5x30 sasszeg
- rongyok (az alkatrészeket letörölni)




Speciális szerszámot nem igénylő bilincs




Az alábbiakat mindenki csak saját felelősségére végezze!!!

Szóval az autó vízszintes kemény talajon leállítva, kézifék behúzva, hátsó kereket kiékelve (biztos ami tuti). Még mielőtt megemelnénk az autót, a középső nagy anyát, a meghajtó tengely anyáját kell leszedni, de legalábbis meglazítani. Ehhez kell a 30-as dugókulcs. Aztán a kerékcsavarokat is meg kell lazítani, majd meg kell emelni az autót. A további műveletekhez mindenképp egy bakkal, vagy egy fatuskóval kell stabilan alátámasztani az autót, mert lesznek olyan makacs alkatrészek amiket csak a nagy kalapács segedelmével tudunk majd jobb belátásra bírni.

Levesszük a kereket, ekkor aránylag jól hozzáférhetővé válik a nyomtávrúd gömbfeje és a lengőkar talpas gömbfejének a csavarja. Az előbbi egy sasszeggel van biztosítva. Ennek a kiszedése, a 15 évnyi masszív rozsdának köszönhetően nem is olyan egyszerű. Ha hosszas anyázások árán sikerült kiszenvedni a sasszeget a nyomtávrúd gömbfejének csavarjából, akkor meg lehet lazítani a koronás anyát, majd leszedni. Itt jó hasznát vehetjük a csavarlazítónak.





 Ekkor a kúpos kis csap meg sem moccan majd. Ilyenkor a fészek oldalát kell kalapáccsal megütögetni, ez általában segít. 



Ezután a talpast kell lekötni a gólyalábról. Ha ez megvan akkor már lóg a gólyaláb, ekkor lehet kihúzni külső csukló tengelycsonkját a kerékagyból. Itt is előfordulhat, hogy kalapáccsal kell nyomatékot adnunk a kívánságunknak. Itt célszerű a tengely végére rátartani egy kalapácsot, és azon át ütni, nehogy szétkalapáljuk a tengely végét. Ha ez megvan akkor szabaddá vált a féltengely kerék felőli oldala.

Ezután ki lehet venni a belső csuklót a difiből... de én illetve mi nem így csináltuk. Mivel a difi kihajtási részén nem láttam folyást így nem igazán akartam molesztálni a tengelyt illetve a szimeringeket. Aláfeküdtem, leoldottam a belső csukló gumiharangjának a nagyobbik bilincsét, majd szépen széthúztam a belső csuklót. Óvatosan nehogy a csillagon lévő görgők leperegjenek (bár ahogy utána néztem nem is nagyon tudnak leesni... ettől függetlenül óvatosan kell vele bánni).

A csillagot egy zégergyűrű rögzíti a tengelyen. Ezt kiakasztva le lehet húzni a csillagot a tengelyről. Ügyeljünk arra hogy melyik fele volt lefelé, melyik felfelé, és ugyanígy tegyük majd vissza is.


A csillag és a zégergyűrű


A tengely difi felőli része


Így már le tudjuk húzni a belső és a külső gumiharangot is. Ezután alaposan meg kell takarítani a csuklót.


A külső csukló
Ha ez is megvan akkor mehet fel a külső majd a belső harang. Először a külső harangot húzzuk fel, nyomjuk bele a zsírt a csuklóba, illetve a harangba, majd tegyük a helyére a harangot, és a fenti bilinccsel rögzítsük azt. Az általam jobban favorizált bilincs előnye, hogy első körben amennyire tudjuk kézzel akasszuk össze a helyén, majd az U alakú hajlításnál csípőfogóval feszítsük rá a bilincset a harangra (ehhez is létezik direkt célszerszám, de a harapófogó is jó erre, nyilván ésszel kell vele dolgozni, mert nem az a célunk, hogy elcsípjük a lemezt).


A régi és az új harangok


Tompika játszodik a féltengellyel!!! :oD


Ha a külső harang a helyén, húzzuk rá a tengelyre a belső harangot, rakjuk a helyére a csillagot és a zégergyűrűt. Ezután kisebbik bilincset rakjuk a helyére, és húzzuk is meg. Ha ez megvan akkor nyomjunk zsírt a harangba, illetve nyomjunk zsírt a belső csukló váltóban maradt részébe is. 




Ha ez megvan akkor fogjuk a tengelyünket és illesszük vissza a helyére a váltóba, illetve a csukló másik felébe. Ha a helyére kerül a csillag akkor húzzuk fel a helyére a gumiharangot, előtte a gumiharang helyét töröljük meg a zsírtól. Ha a tengely és a harang a helyén akkor néhányszor lassan forgassuk körbe a tengelyt, majd ha úgy érezzük, hogy valóban a helyén van, mehet fel rá a bilincs. Adott esetben igazítsuk meg újra a harangot a bilincs felhelyezése előtt. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a bilincs megfelelően rögzíti a harangot, illetve, hogy a tengely továbbra is szabadon mozog minden irányban. Ha minden ok, akkor a külső csukló tengelycsonkját vissza kell illeszteni a helyére, és az alátétet illetve a hajtótengely anyát is rá kell tenni. Nem kell még izomból meghúzni, csak kézzel amennyire lehet.

Ezt követően a talpas gömbfej csonkját illetve csavarját tegyük vissza a helyére, ügyelve arra, hogy teljesen a helyén legyen a csonk. Ezt a csavart 50-70 Nm nyomatékkal kell meghúzni. A nyomtávrúd gömbfejének csonkja kúpos, a koronás anya meghúzásakor gyakorlatilag ez "tart ellen", így ez ne legyen zsíros, mert különben csak elforog. A koronás anyát 30-55 Nm nyomatékkal kell meghúzni... illetve addig kell húzni, ami a sasszeget vissza nem tudod rakni a helyére az adott nyomatéktartománynál.

Ha ezen is túl vagyunk, akkor rakjuk újra alá az emelőt, emeljük le a bakról az autót, és rakjuk fel a kereket, ha ez is megvan akkor eresszük le az autót, és húzzuk meg a középső nagy hajtótengely anyát 150-200 Nm nyomatékkal, majd egy nagy csavarhúzó és egy kalapács segítségével üssük rá a biztosító peremet a tengelyre.

Ezután jöhet a próbakör. Lassan, óvatosan, lehetőleg ne a legnagyobb forgalomban próbáljuk ki az autót. Ha valami rendellenes zajt tapasztalunk akkor azonnal álljunk meg és nézzük meg mi lehet a zaj forrása. Nálam semmi ilyen nem volt. Minden a helyén. Most már csak a másik oldalt kell majd ugyanezt megcsinálnom. Ott még nincs ugyan kiszakadva, de ott is elég gatya a külső csukló harangja.


2013. november 12., kedd

Első sárfogó gumi

A legutóbbi nagyszerűen sikerült manőverem eredményeképpen le kellett cserélnem az első sárfogó gumikat is, mert a le és felszerelést már nem bírták ki.

Elmentem hát a helyi Suzukis boltba (Kecskemét, Fecske utca) ahol egyébként egészen korrekt árak vannak, illetve vannak olyan speckó cuccok is polcon, ami a többi helyen csak rendelésre. A legutóbb is itt vettem LPR féktárcsákat és betéteket 8000 forintért. Máshol csak a tárcsa lett volna 7000 Ft. Persze az LPR nem épp egy versenyfék... de átlagos usernek, mint amilyen én is vagyok tökéletesen megfelel.

Reméltem ilyen sárfogó gumit is korrekt áron tudok venni. Sajnos ez épp nem volt neki polcon, és rendelésre is csak "arany" árban lett volna. 7000 forint körüli áron ígérte volna. Bár nem vagyok fukar, de ettől majdnem dobtam egy hátast, elvégre mégis csak egy darab gumiról van szó. Egy hátsó fékmunkahenger kerül 5-6 ezerbe, és azért az mégis egy kicsit összetettebb dolog. A többi boltban a sima egyszerű vékony univerzális gumi lett volna 1500 Ft/pár áron.Illetve formázott univerzális 3500 Ft/pár áron.

Szétnéztem hát a neten, és ahol korábban a hátsó sárfogókat vettem, ott már nem találtam. Találtam viszont a Sumo Suzukinál 1270 Ft/db áron. Ami még postával együtt is olcsóbb, mint a helyi boltban. Pénteken megrendeltem, és kedden már át is vehettem. 


Mivel ezek formázott darabok kicsit tartottam attól, hogy nem lesz méretpontos. Ma este felszereltem, és a félelmeim nem voltak helytállóak. Tökéletesen passzol a helyére.


2013. november 10., vasárnap

Tükörfűtés

A következő bejegyzésemben egy újabb szintén jó ideje húzódó projektemet ismertetem. Még valamikor év elején fogtam bele a dologba, aztán most hogy újra közeleg a tél, vettem rá magam, hogy befejezzem. Ez a projekt nem más mint a tükörfűtés. Az esős nyálkás idő, illetve a téli fagyok alkalmával ez egy igen hasznos extra.





Ehhez vásároltam a neten egy pár ún. fűtőfóliát. A külső visszapillantó tükröknek két fajtája van a régi Swiftek esetében. Az egyiknél egy műanyag bölcsőbe van belepattintva a tükörlap (ha jól tudom ez a fajta tükör volt 96-ig, ezt követően már másképp oldották meg tükörlap rögzítését, illetve a tükör külsőleg is teljesen más volt). Nekem 96 előtti tükreim vannak, mivel ilyeneket sikerült szereznem. Sajnos az előző tulajnak egy koccanás során a jobb oldali tükre letört, és ő is csak 96 előttit tudott szerezni, így sokáig felemás volt a tükör.

A fólia felszereléséhez a tükörlapot ki kell szedni a műanyag bölcsőből. Ehhez hajszárítóval némileg meg kell melegíteni a bölcső peremét, és egy lapos műanyag lappal (én pl az ajtókárpit patentját használtam hozzá), körbe le kell fejteni a tükörlapról a műanyagot. Óvatosan kell, milliméterről milliméterre haladni. A tükörlap középen bele is van ragasztva a bölcsőbe. Én egy damilt húztam át a tükörlap alatt, ezzel vágtam át a ragasztót.

Ezt követően óvatosan megtakarítottam a tükör hátlapját (a foncsor elég kényes dolog, óvatosan kell vele bánni, ha nem akarjuk, hogy "megvakuljon" a tükör.) Ha ezzel megvagyunk akkor már csak rá kell ragasztani a fóliát a tükör hátlapjára.


A műanyag bölcső, és a vezeték kivágásának jelölése

A fólia vezetékének ki kell vágni a helyét a műanyag bölcsőn. Ezután vissza kell ragasztani, illetve pattintani a tükörlapot a bölcsőbe, majd az egészet visszapattintani a mozgató mechanikára.





A fűtőfólia vezetékét behúztam egy zsugorcsőbe, illetve a vezetékek végére tettem egy-egy csúszósarut.
Ezután mehetett be az autóba az egész. Ehhez az alábbi kapcsolást alkalmaztam.



Az egésznek annyi a lényege, hogy a fóliát közvetlenül az akkuról hajtom meg amit egy kapcsolóval illetve egy, a szivargyújtóra kötött relével vezérlek. Így csak akkor tudom bekapcsolni, ha a gyújtás rajta van, így nem maradhat véletlenül bekapcsolva és nem szívja le az akkut. Köthettem volna a hátsó ablak fűtésére is... de a külön kapcsolót jobbnak ítéltem. Ez egészhez 2,5-es sodrott rézvezetéket használtam, amit bandázsszalaggal ragasztottam össze. Az akkuhoz lehető legközelebb tettem egy biztosítékot a pozitív ágba.
Kapcsolónak egy ugyanolyan kapcsolót használtam mint amivel az ablakfűtést kapcsolja. Így teljesen beleillik a belső térbe, nem típusidegen.

Hozzávalók:
- 1 pár fűtőfólia
- 1 db relé + foglalat
- 1 db biztosítékfoglalat (szigetelt)
- pár darab csúszósaru
- néhány méter 2,5-es sodrott réz vezeték.

2013. november 7., csütörtök

Nagy gáz, kis szerencse...

Sajnos utolért az egyik rémálmom.... lezúztam az autót. Mindig verítékben forgolódva ébredtem amikor ilyeneket álmodtam, és mindig odarohantam az éjszaka közepén az ablakhoz, hogy megnézzem minden rendben van-e az autóval. Most is ez történt, de most nem csak egy álom volt...

Történt múlt hét csütörtökön, hogy mindenféle gondokkal a fejemben rongyoltam épp bevásárolni, egy olyan napon amikor a folytonos idegeskedés miatt mindenki béna csigának tűnt, ami aztán türelmetlenséget szült kicsiny kobakomban. Ennek a türelmetlenkedésnek lett az eredménye, hogy az előttem a parkolóban bénázó Micrát nagy gázzal akartam kikerülni amikor is elszaladtak a japán-magyar paripák, és a bal elejével sikerült belerongyolnom egy parkoló autóba. Nincs ezen mit szépíteni, idióta fasz voltam. Kikászálódtam a kocsiból, szemügyre vettem a saját és a sértett autót, aztán jó polgár módjára vártam a másik tulajt, hogy rendezzük a dolgokat. Az ő részét aránylag olcsón megúsztam, mert csak a hátsó lámpáját sikerült összetörnöm, meg némi anyagfolytonossági hiány keletkezett a hátsó lökös festékrétegében, de szerencsémre semmi komolyabb nem történt. És a tulaj is elég rendes volt. Kiderült a hónapban már a második autóját törték össze... az előzőt totálkárra vágták, lehet, hogy emiatt volt már annyira elnéző velem. Rendeztük a dolgokat, sűrűn elnézést kértem majd magamba roskadva átgurultam a parkoló másik végébe, hogy magamba szálljak. Borzasztó bűntudat kerített a hatalmába, hogy lehettem ekkora barom?!?!?! Lehet, hogy kellett is ez egy kicsit, hogy visszavegyek a tempóból... meg az arcomból.

Szóval ez lett a művem:


Ez eredmény, egy tropa fényszóró, egy tropa indexbúra, egy horpadt lökhárító, egy görbe tartóvas, egy egy horpadt sárvédő elem. És persze itt-ott némi festékhiány.
Megcsináltam a programot magamnak a hétvégére. Aznap már a hatalmába kerített a mardosó bűntudat, így csak másnap fogtam neki a dolgoknak.

Szerencsére volt otthon pluszba egy garnitúra fényszóró, illetve indexbúra.
Kiszereltem a dobbetéteket, illetve ezután a lökhárítót illetve a lökhárító tartó vasat. Természetesen a dobbetétet tartó összes bolha eltört, illetve a lököst tartó összes patent eltört még a koccanás során. Ezeket másnap a helyi suzukis boltban pótoltam. (mi a picsa került 2700 forintba 20-30 szaros darab műanyag patenten? A rozsdamentes acél csavarok olcsóbbak...)


A tartóvasat amennyire lehetett visszakalapáltam a megfelelő pozícióba, majd lefújtam festékkel. A horpadt lökhárítót pedig belülről megmelegítettem hőlégfúvóval így vissza tudtam nyomni a horpadást. A lámpát tartó konzol is elgörbült így azt is vissza kellett kalapálnom a helyére (sajnos ez nem sikerült a legjobban, de idén már nem nagyon lesz megfelelő idő arra, hogy ezzel foglalkozzak. Tavasszal még igazítok majd rajta). Ám ahhoz, hogy ezt a részt ki tudjam kalapálni le kellett vennem a sárvédő elemet is. Így legalább ez ezen keletkezett horpadást is ki tudtam kalapálni. Mikor ezt leszedtem akkor szembesültem vele, hogy a sárvédő gumi, illetve a dobbetét mögött milyen tekintélyes mennyiségű földet sikerült összegyűjteni az évek hosszú sora alatt. Így ha már belefogtam akkor a másik oldalon is kitakarítottam ezt a részt. Megdrótkeféztem, befújtam festékkel, majd alvázvédővel. Sajnos a sárfogó gumikat már nem tudtam megmenteni, mert mind a két oldalon elszakadtak, így majd újakat kell beszereznem.



Ezután már mindent csak vissza kellett rakni fordított sorrendben. Előbb a kikalapált sárvédőelem került vissza a helyére. A lökhárító alsó és felső részt addig kell összepattintani amíg még nincs fent az autón, mert így könnyebb. Ha ezek is felkerültek akkor már csak a lámpákat kell visszarakni, illetve a dobbetéteket és készen is van. 

Nem mondom, hogy olyan mint az új... de kezdő létemre nem rossz.

És még szerencsésen megúsztam. Egyrészt a másik autó tulaja nem vert jól pofán, az ő autója nem tört jobban össze, az én autóm sem tört jobban össze (nem sérült meg sem a géptető komolyabban, sem ködlámpa, sem a lökhárító nem tört össze)