2014. május 26., hétfő

Fűtéskonzol izzócsere

Korábban már írtam, hogyan kell izzót cserélni a középkonzolban. Én ezt kb 2-2,5 éve cseréltem ki LED-esre. A hétvégén azonban egyik pillanatról a másikra a LED-es fényforrás gondolt egyet és megadta magát. Így aztán ha már cseréltem gondoltam készítek egy videót róla, hogyan is kell kikapni a fűtéskonzol ezen részét az izzó cseréjéhez.

Az izzó már nincs benne a foglalatban, azt már korábban kiszereltem. Egyébként T5-ös izzó kell bele.


Külső-belső tisztítás

A hétvégén esküvőre voltunk hivatalosak, így kicsit ki kellett glancolnom a verdát.
Alapvetően azért nem szeretem a tisztítással tölteni az időt, mert az eredmény nagyon rövid ideig látható. Akár a külsőről, akár a belsőről van szó. Ettől függetlenül mindig megadom a módját. Most is 3 órát szüttyögtem el vele.

És akkor néhány szó a mikéntről.

Aki családi házban lakik, annak kissé egyszerűbb a képlet. Az udvaron, slaggal, magasnyomásúval, stb, olcsón és egyszerűen meg lehet oldani. Nekem kicsit nyűgösebb a dolog panelpatkány lévén.

Sokan nem szeretik a gépi mosót, mert hogy összekarcolja a fényezést, stb... Nyilván ha egy új autóm lenne, vagy egy olyan aminek egyébként még makulátlan a fényezése, akkor én sem vinném gépi mosóba. De mivel nem így van, ezért nyugodt szívvel gurulok be. Gyors is, aránylag alapos is, és nem is olyan drága. Nekem itt Kecskeméten az IMO mosó vált be a legjobban. Jó ár/érték/idő aránya van. A fullos, nanoviaszos (bármit is jelentsen ez) mosás 15-1600 Ft. És pár perc alatt megvan. Ha nem akarok sokat molyolni, vagy sürget az idő akkor ide viszem.

Ellenben ha ráérek, és alaposan ki akarom takarítani a járgányt akkor saját magam látok neki. Ehhez keresek egy kézi mosót. Itt Kecskeméten a Géza fejedelem körúton és az Izsáki úton lévő önkiszolgáló mosó jött be eddig a legjobban. Jó a magasnyomású is, és aránylag olcsó is.
Sajnos egyes kutakon nem igen nézik jó szemmel, ha a kézi mosóban hozzá fog az ember vödörből mosni. Nyilván érthető, hisz abból nekik kevesebb a bevétel.

Ahogy én szoktam:

Hozzávalók:
 - 2db 10 literes vödör
 - 1 kanna víz (mert nem lehet minden mosóban vételezni, a magasnyomásúval meg nem tudod a vödröt megtölteni)
 - szivacs
 - kefe
 - autó sampon
 - mikroszálas kendők
 - wax
 - Clin
 - gumiápoló

Ami fontos, tűző napon sosem szabad autót mosni, a samponos víz szinte rögtön rászárad a felületre, és foltos lesz. Ezért célszerű egy kevésbé meleg napot választani, vagy hajnalban csinálni.
Első körben alaposan le kell csapatni az autót a magasnyomásúval, és csak ezt követően szabad a szivaccsal nekiesni. A magasnyomásúval amennyire csak lehet le kell mosni a port ami megkarcolhatja a fényezést. Ilyenkor a kerékjáratokat is alaposan érdemes kimosni.

A bogármaradványok eltávolítására kapható több különböző bogároldó szer, én eddig a Prevent bogároldóját próbáltam ki, valóban jól működik. De egyszerűen úgy is el lehet távolítani a rászáradt maradványokat, hogy egy nagyobb kendőt, vagy pl egy kimustrált törölközőt beáztatunk vízbe, és azzal takarjuk le a kezelendő felületet, mintegy feláztatva a bogarak maradványait.

Ha ezzel megvagyunk akkor kell az egyik vödörbe bekeverni a sampont, a másikba pedig csak sima vizet kell önteni. Fentről lefelé haladva a samponos szivaccsal le kell mosni az autót. A koszos szivacsot pedig a tiszta vizes vödörbe kell kimosni, öblíteni. Így a samponos víz nem lesz koszos, és nem a koszos vízzel fogjuk összemaszatolni az autót. A kerekeket a végén kefével kell alaposan megsikálni.
Szombaton például annak ellenére, hogy reggel fél 6-kor kezdtem el a mosást, a sötétkék autó annyira magába szívta a meleget, hogy már így is elkezdett ideje korán rászáradni a samponos lé. Ilyenkor célszerű kisebb területeket lemosni, aztán az adott részt le is öblíteni a magasnyomásúval.
Ha az egész autót körbemostuk a samponos szivaccsal, akkor alaposan öblítsük le tiszta vízzel. Ha ezzel is készen vagyunk akkor jöhet a szárítás.
Én ilyenkor már félre szoktam állni a mosóból, hogy ne tartsak fel feleslegesen másokat (még akkor is, ha fél 6-6 körül nem sokan vannak még a mosóban.
A szárítást szintén fentről lefelé haladva végzem. Ehhez mikroszálas kendőt használok, de bármilyen más kendő is megfelel ami nem szöszöl. Ilyenkor szoktam még az üvegeket Clinnel áttörölni.
Amíg az autó teljesen megszárad, addig lehet a belsejével foglalkozni. A szőnyegeket kiveszem, és alaposan kiporszívózom előbb az üléseket majd a kárpitokat. Utoljára a szőnyegeket és a csomagtartót szoktam.
Ha ezzel is készen vagyunk akkor jöhet a törölgetés. Vannak nagyszerű műszerfal tisztítók, de én csak simán Clinnel, és tiszta mikroszálas kendővel szoktam letakarítani. Amit kerülni kell az a szilikon. Csillog-villog tőle a műanyag, de csak a port fogja összeszedni, és annál semmi zavaróbb nincs, mint amikor napsütéses időben még a műszerfalról is a szemünkre tükröződik a fény.
Az üvegeket belülről is Clinnel szoktam alaposan letisztítani. Vannak akik a hagyományos ecetes vízre esküsznek. Azt még nem próbáltam.

Közben megszáradt az autó külseje. Jöhet a wax. 
Én eddig Turtle waxot használtam, pasztát, illetve a Color Magic nevű színes waxot. Egyszerre csak egy elemet kenek be körkörös mozdulatokkal mikroszálas kendőt használva.
Ha a wax megszáradt egy tiszta kendővel fényesítem a felületet. Itt is fontos megjegyezni, hogy a felület legyen tiszta, száraz és ne legyen forró.

Ezután már csak annyi van hátra, hogy a gumikat befújom gumiápoló habbal. Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy sem a futófelületre, sem elől a tárcsákra ne kerüljön a gumiápolóból, különben nem igen fogunk tudni megállni az autóval. Nekem eddig a Lidlben szezonálisan kapható W5 gumiápoló vált be a legjobban.

 

2014. május 18., vasárnap

Dísztárcsa felújítás

A legtöbben nem csípik a dísztárcsákat. Nem is csoda van egy-két igazán ocsmány példány. És ezek nem elég, hogy ocsmányak, de még ritka fos minőséget is képviselnek. Nem is csoda, hogy egyre-másra röppennek le a kerekekről.
Ellenben a Swift gyári dísztárcsája... Nekem kifejezettem tetszik, és amellett, hogy szerintem esztétikus, még mechanikailag is nagyon patent módon van elkészítve. Ragaszkodó darab, legalábbis a gyári lemez felnit nem nagyon akarja csak úgy elengedni.
Anno kaptam is egy garnitúra ilyen tárcsát, még az autóval. Aztán az RSK fórumon vásároltam még egy garnitúrát, igen jutányos áron. Az egyik garnitúrát már felújítottam korábban. Most végre a másikat is megcsináltam.


Először is 120-as csiszolóvászonnal a korábbi mély horzsolásokat, padkanyomokat csiszoltam ki, majd ezt követően 320-as papírral csiszoltam át az egészet.
Ezután kaptak egy alapos szappanos vizes mosást, és a száradást követően lefújtam őket ezüst színű Rally keréktárcsa festékkel. 


Így most van egy szinte zsír új gyári szettem. Illetve még egy.

Azt a mindenit

Kevés olyan tuning Swiftet láttam eddig amire azt mondtam volna, "huu a mindenit, egy ilyet de elfogadnék!".
Sajnos a többség túlzásokba esik és még ha sokat is költ rá, akkor sem lesz ízléses. Azokról nem is beszélve akiknek a tuning kimerül a Homasitában kapható sárkányos, meg raccsingos szarok kiegészítők felaggatásában. A kilóméternyi krómcsíkban, meg az ál légbeömlőkben, meg a tunying lökösökben.... Na de a jajjdecsunya blognak is kell valahonnan táplálkoznia.

De ez... ez valami csodaszép.




És ahogy elnézem a tuning nem csak optikai.

Az egyetlen számomra nem tetsző részlet, hogy csomagtérajtóról eltűnt a prizma. De ezt leszámítva még mindig a "kéne" kategóriában van.

ABS gyűrű felszerelése

Ahogy azt ígértem egy kis videó arról, hogyan is szereltem fel az ABS gyűrűt az új csuklóra.
A folyamat annyiból áll, hogy egy forrasztólámpával jó alaposan fel kell melegíteni a gyűrűt. Majd az így kitágult gyűrűt rá kell helyezni a csuklóra, ahol aztán szépen lassan kihűlve rázsugorodik a helyére.

A videón hallható általam kiadott hangokért én kérek elnézést... magam sem számítottam rá, hogy csak így ráesik a gyűrű a csuklóra. Egy kicsit nagyobb ellenállásra számítottam. :)


2014. május 17., szombat

Külső visszapillantó tükrök

Az autó előző gazdájánál a jobb oldali visszapillantót valaki letörte, és utólag nem 96 utáni tükröt kapott a törött helyére, hanem 96 előttit.
Mert, mint megannyi más dolog a Swiftek történelmében ebből sem csak egyféle létezik.

Murakami - '96 előtt

Arto - '96 után


A 96 előtti Swifteket Murakami, a 96 utániakat pedig Arto gyártmányú külső visszapillantó tükrökkel szerelték. A kettő egyébként kompatibilis egymással, legalábbis ami a rögzítési pontokat illeti. A felépítésük azonban teljesen más. A Murakami sokkal masszívabb hatást kelt, jóval több benne az anyag. Ettől függetlenül az Arto is teljesen rendben van. A Murakami M5-ös csavarokkal, az Arto lemez csavarokkal van az ajtóra rögzítve.
Néhány éve sikerült egy pár Murakami tükröt szereznem, így végre ugyanolyan tükrök voltak mind a két oldalon. Ezeket a tükröket kibővítettem tükörfűtéssel is (erről egy korábbi bejegyzésemben már írtam), illetve nem olyan régen végre színre is fújtam őket.

Ehhez szét kellett atomjaira szednem. Illetve hígítóval a gyári fekete fényezést is leszedtem róluk. És ha már itt voltam a Murakami feliratokat is kicsiszoltam belőlük. 

A szétszereléshez először is le kell szerelni az ajtóról őket. Ehhez le kell pattintani a kis háromszög alakú műanyag burkolatot az ajtóról, akkor láthatóvá válik a 3db csavar ami a tükröt rögzíti. Ezt kicsavarva a tükör leszerelhető. Ha elektromos tükrünk van akkor ki kell húzni a csatlakozót. Ilyenkor figyeljünk arra, hogy a kábelköteget ne ejtsük be az ajtóba, mert akkor a kárpitot is le kell szednünk.

A visszapillantó háromszög alakú részét takarja egy lágy műanyag elem, ezt leszedve láthatóvá válik 4 db csavar. Ezeket kiszedve a külső műanyag takaróelem lesz leszerelhető a fém konzolról.

A visszapillantó házából a tükröt a mozgató mechanikával együtt lehet kiszedni. Ehhez a ház alján található lyukon keresztül ki kell csavarni 1db csavart, ezután a mechanikát a tükörlappal együtt fölfelé, illetve kifelé emelve tudjuk kiszerelni. A mechanika egy műanyag házban van, aminek két oldalán van egy-egy műanyag fül. Ezeket kell leakasztani a fém konzol kampóiról.
Sajnos a Murakami gyártmányú tükröknek ez az egyik gyenge pontja. Ugyanis ezek a fülek szoktak idővel letörni. Mivel a műanyag elérik, és a rázkódás, hő, stb hatására megadja magát.
Ha el van törve egy, avagy mindkét fül akkor sincs semmi veszve. A fém konzolt, és a mechanika műanyag házát alaposan meg kell tisztítani, és le kell zsírtalanítani, majd a boltokban kapható Tesa, vagy más kétoldalas erős ragasztószalaggal fel kell ragasztani a mechanikát a fém konzolra. Nyilván ha szét kell újra szedni, akkor nem olyan egyszerű, mert csak a ragasztó szétroncsolásával jön majd le. De ha egyszer összeraktuk akkor néhány évig úgysem kell majd szétszedni. Nekem bő két évig így volt összerakva mind a két oldalon a tükör.


 A fenti képen a tükörlapot tartó műanyag bölcső is el van távolítva, így látható, hogy hogyan van beszerelve a mechanika a fém tartó konzolba, illetve a házba.

A fül ami hajlamos a törésre
Itt le is van törve

Ha a tükröt a mechanikával együtt kiszedtük a házból, akkor látható, hogy a házba a fém konzol 3 csavarral van rögzítve. Ha ezeket is kicsavarjuk akkor a ház és a fém konzol külön választható.

Én ezt követően szabadítottam meg a műanyag részeket a régi festéktől, illetve a feliratoktól.



Az öntött feliratok kicsiszolva

Ezután elbattyogtam az egyik helyi festékboltba a színkóddal, és a tankfedéllel a hónom alatt, és 3500 Ft-ért kevertettem egy flakon festéket, majd szépen lefújtam az összes műanyagot. 
Száradás után szépen mindent visszaraktam a helyére. Szerintem jó lett.

Kb. 1 héttel a festegetés után belefutottam az RSK fórumon egy eladó jobbos Arto tükörbe. Pont ilyen kellene nekem, és akkor végre helyre állna a lelki békém. Csakhogy!!! Az eladó tükör metálzöld... sebaj, hisz le tudom fújni Z1Y-ra. De mi lesz a tükörfűtéssel? Merthogy a két tükör tükörlapjai nem csereszabatosak. Szétnéztem hát a neten, és találtam már gyárilag fűthető tükörlapot az Arto tükrökhöz. 2-4 ezer Ft/db
Így aztán Janik cartárs jóvoltából boldog tulajdonosa lettem, egy jobbos Arto tükörnek is. (Ez úton is még egyszer köszönöm a korrekt üzletet!!!)
A balos tükör meg megvolt még otthon a szekrényben. Így hamarosan újra meglesz a szett.

Meg is érkezett a jobbos tükör, szét is kaptam gyorsan, ha máshoz nem is a festéshez szét kell szedni.

Azt Arto tükrök teljesen más felépítésűek. Egyrészt szinte 99%-a műanyag, így jóval könnyebb. Másrészt, ennek a hátlapja külön leszerelhető. Valakinek csak ez a rész van lefényezve.


Ezt a hátlapot óvatosan le kell pattintani. Ezt a részt egyébként külön is lehet kapni.

Ha a hátlapot leszedtük akkor a következő kép tárul a szemünk elé.



A tükörlapot magát a képen a jobb oldalon látható hosszúkás nyíláson keresztül a legkönnyebb eltávolítani. Ehhez kell egy hosszú vékony lapos csavarhúzó, amivel óvatosan le kell pattintani a műanyag füleket a mechanikáról.


A legnehezebb része a tartókonzol leszerelése a visszapillantó házáról. Ennek szentelek majd egy külön bejegyzést.
Persze minek is ennyire szétkapni... nos azért mert ezt is teljesen szeretném lefesteni.

2014. május 15., csütörtök

Féltengely csukló - első felvonás



Két hete egy baráti összeröffenésre voltam hivatalos. Az utcánkból indulva, balra ütközésik alászedett kormánnyal és nagy gázzal kellett indulnom, mert épp volt egy kis szünet a kereszt irányú forgalomban. Ekkor furcsa, ropogó hangra lettem figyelmes. Először még reménykedtem, hátha valami más, bármi más, és nem a féltengely csukló.
Innentől kezdve a hang nem hagyott nyugodni. Igyekeztem reprodukálni. Sajnos sikerült is, de valóban csak ebben az elég extrém esetben. Megnézettem az egyik cimborámmal is, aki látott, hallott már ilyet. Szerinte is féltengelycsukló, és valószínűleg a balos.
Ezt a feltételezést alátámasztja az a tény is, hogy tavaly ősszel a bal oldali külső csukló gumiharangja volt kiszakadva. Igyekeztem a lehető leggyorsabban kicserélni, és nem használni addig az autót, de ezek szerint az a pár nap amíg így jártam vele mégis megtette a hatását. A cimborám szerint a csere nem annyira égetően sürgős még. 
Ennek ellenére, én elkezdtem utánajárni mit és hogyan, és hol és mivel...
Ahogy sejtettem nem olyan egyszerű a helyzet. Mivel a mi drága jó Swiftjeinket nem egyféle külső csuklóval szerelték.
Ugyanis van 23/20-as és 23/19-es, ezen kívül belső és külső seegeres változat. És a városi legendák szerint csak a javasasszony tudják előre, hogy az adott Swiftet melyikkel szerelték anno lelkes polgártársaink Esztergomban. Állítólag hallottak már olyat, aki látta azt az embert, akinek a Swiftjében az egyik oldalon 19-es a másik oldalon 20-as tengely volt. :0)






A 23/20 és a 23/19 a féltengelyen illetve a féltengely csukló tengelyén található recék számát jelöli. Vagyis a kerék felőli oldalon 23 a recék száma, a féltengely felőli oldalon azonban lehet 20 is és 19 is. De ezt csak akkor lehet biztosan tudni amikor szét van szedve, illetve amikor már legalább a gumiharang le van szedve a csuklóról. Ehhez, mint érdekesség említem meg, hogy pl a GTI-knek már egy harmadik féle csuklója van ahol a kerék felőli oldalon már 25 rece van (ha jól tudom).

És akkor még ott a másik dolog. A seeger gyűrű. Külső avagy belső?

Az I a belső, az O a külső


Külső seegeres rögzítés


A külső seegeres rögzítés látható a fenti képen. Ez talán könnyebben hozzáférhető, egy seeger gyűrű fogóval össze kell szorítani a gyűrűt, és ezután lehet leszedni a tengelyről.
A belső seegeres-nél maga a seeger gyűrű nem látható amikor a csukló rajta van a tengelyen. Ezt a változatot nevezik leütősnek is. Mivel a csukló leszerelése úgy történik, hogy magát a csuklót néhány határozott mozdulattal leütik a féltengelyről.



Eric the Car Guy elég szemléletesen elmagyarázza, hogyan is kell leütni belső seegeres csuklót a tengelyről. Illetve hogyan kell visszaszerelni.

Hogy teljes legyen a zűrzavar, állítólag a fenti lehetőségek teljes permutációja előfordulhat. Vagyis 23/20-as belső, 23/20-as külső, 23/19-es belső és 23/19-es külső. Hogy ez valóban így van-e nem tudom.

Amiben biztos vagyok, hogy nekem belső seegeres van. És úgy emlékszem 23/20-as.

És hogy ne legyen egyszerű az élet, ha ABS is van a Swiftben akkor még kell egy un. ABS gyűrű is. Nos nekem ABS-es a Swiftem, és a legtöbb helyen (Unix, Bárdi, Meteor) nem is tudnak róla, hogy lehetne bárhol is kapni ilyen gyűrűt. Kivétel nélkül mindenhol azt a tanácsot kaptam, hogy szedjem le a régiről és azt rakjam rá az újra. Csakhogy szerintem a régit, az eredetit nem igen lehet leszedni a helyéről. Legalábbis a képek, illetve az emlékeim alapján az egy és oszthatatlan részét képezi a csuklónak.



Kutakodtam hát a neten és a Sumo Suzukinál találtam is ilyen gyűrűt. 41 fogas. Meg is rendeltem hát a gyűrűt és a csuklót is. 

Az a bizonyos 2mm-el nagyobb váll

ABS gyűrű 41 foggal

Rendben meg is érkeztek, azonban a csukló nem úgy nézett ki, mint amire fel lehet tenni ezt az átkozott gyűrűt. Ugyanis a csuklónak ezen részén volt egy váll, ami 2mm-rel nagyobb átmérőjű, mint a gyűrű.



A gyűrűt egyébként úgy szokták feltenni, hogy felhevítik, majd a hőtágulásnak köszönhetően nagyobb gyűrűt felteszik a helyére, ahol az lehűlve egyfajta zsugorkötést hoz létre. Na persze ez a kis gyűrű két millimétert nem igen tud tágulni. Azért én biztos ami biztos kipróbáltam, hátha ő mégis jobban tudja a fizikát. 
Természetesen nem sikerült. Így aztán másnap felhívtam a Sumo Suzukit, hogy vagy én rendeltem rosszat, vagy ők küldtek rosszat, akárhogy is, de a gyűrű nem megy fel a helyére. Némi egyeztetést követően kiderült, hogy nem jó csuklót kaptam. Nagyon korrektek voltak. Másnapra meg is kaptam a jó csuklót, és egy futár el is vitte a másikat. Maximális respect!!!
Az új csuklónál már nem egy váll van, hanem egy levehető lemez karika. Erre már passzol az ABS gyűrű.





Itt tartok most, nemsokára megpróbálom felszerelni a gyűrűt a helyére.

Felszáll a fehér füst... de nem pápát választunk

Néhány hete, épp munkába tartottam, amikor a pára elleni küzdelemben segítségemre kívántam hívni a hátsóablak fűtést. Megnyomtam a kapcsolót, majd néhány perc elteltével jellegzetes szag csapta meg az orromat. A szagértők ezt csak Amperszagként tartják számon. Sokszor csapott már be akár zajok akár szagok kapcsán a környező autók által kibocsájtott zaj vagy szag. Első körben most is erre gondoltam. Talán valahol a helyi indiánok felaprították a lapos tv-t és azzal gyújtottak be a családi fészek melegét megtartandó.
Szellőztettem menet közben, de a szag csak nem akart eltűnni. Hamarosan egyértelművé vált, hogy a probléma a fűtés kapcsolóval van.
Kiszereltem, és ez a látvány fogadott. Egyszer néhány éve már megpucoltam az érintkezőket. Eddig bírta.



Sok megoldás nincs rá, ki kell cserélni egy másikra. Bontottan 1000-1500 Ft/db áron lehet kapni ezeket a kapcsolókat. A közeljövőben be fogom ezt az áramkört is relézni, így még ha a relé érintkezője be is ég, akkor is olcsóbb cserélni, mert egy relé csak 500-800 Ft, és bármelyik autósboltban kapható.

2014. május 8., csütörtök

Suzuki bolt Kecskemét

Figyelem! Figyelem! Közlemény! :)
A Fecske utca 36 szám alatt található Suzuki bolt kiköltözött a Mindszenti körútra, a lőtérrel szembe, a kolbászos mellé.


Nem mondom, hogy nekik vannak a legjobb áraik, de a legtöbb holmi van polcon és nagyon segítőkészek.

http://goo.gl/maps/NUfsL